نکات مهم و طلایی انتخاب رشته کنکور سراسری

در اين انجمن مي توانيد سوالات خود پيرامون مباحث تئوري دانشگاهي را مطرح كنيد.
موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
amlq3457
عضو جدید
عضو جدید
پست: 3
تاریخ عضویت: دوشنبه 10 اردیبهشت 1397, 10:37 am

نکات مهم و طلایی انتخاب رشته کنکور سراسری

پست توسط amlq3457 »

نکات مهم و طلایی انتخاب رشته کنکور سراسری

هر سال بلافاصله پس از مشخص شدن نتایج کنکور، داوطلبان زیادی با مرکز ایران مشاوره تماس می گیرند و در رابطه با زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد 97 و همچنین اطلاعات مندرج در دفترچه سوالاتی را مطرح می کنند. این چند سال اخیر که کنکور سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده اند سوالات در رابطه با انتخاب رشته کنکور نیز افزایش چشمگیری داشته است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مقاله را به دفترچه انتخاب رشته کنکور اختصاص دهیم و علاوه بر قرار دادن لینک دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، به اطلاعات مهم مندرج در دفترچه که دانستن آن برای انتخاب رشته مهم و ضروری است، بپردازیم. ما سعی داریم در این مقاله برای راهنمایی شما داوطلبان عزیز در زمینه ، مشاوره انتخاب رشته کنکور توضیحاتی ارائه دهیم که پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.

نحوه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری 97 و دریافت کارنامه داوطلبان در ابتدا باید به دنبال درصد های کسب شده در هر درس و نمرات تراز و رتبه خود باشند. در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و انتخاب رشته دانشگاه آزاد سؤالات زیادی ذهن داوطلب را به خود مشغول می کند. مرحله انتخاب رشته یکی از حساس ترین مرحله و سرنوشت ساز شما داوطلبان می باشد و این انتخاب آینده شغلی و آینده شما را رقم می زند پس توصیه می کنیم انتخاب رشته خود را به درستی انجام دهید. معمولا داوطلبان می توانند در روزهای ابتدایی این کار را انجام داده و در صورتی که اصلاحیات جدیدی به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری اضافه شد دوباره برای اعمال تغییرات و ویرایش مجدد وارد سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری شوند. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری نیمه مرداد ماه می باشد.یک انتخاب رشته ایده آل و صحیح براساس معیارهای مختلفی سنجیده می شود، نظیر علاقه مندی، استعداد، جایگاه اجتماعی و اقتصادی. یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب رشته وضعیت بازار کار آن رشته می باشد که این امر منجر به رضایت شغلی و افزایش سطح کیفیت زندگی هر فرد می شود.

 دسته بندی رشته های تحصيلی چیست؟

نوع گزینش رشته‌های روزانه با توجه به ماهیت رشته و دانشگاه‌های پذیرنده از نوع بومی (استانی – ناحیه ای – قطبی – کشوری) میباشدکه به طور مختصر این رشته ها را توضیح خواهیم داد. بنابراین، با توجه به نوع گزینش رشته و استان بومی شانس قبولی بالا تر میرود.برای اطلاع از انتخاب رشته ریاضی 97 ،انتخاب رشته ی تجربی 97 بر روی لینک دلخواه کلیک کنید.
1- نوع گزینش رشته‌های دوره شبانه از نوع بومی استانی است. بنابراین در نحوه انتخاب رشته خود دقت کرده زیرا در انتخاب رشته شبانه شانس قبولی در استان بومی بیشتر میباشد.
2- نوع گزینش رشته‌های غیرانتفاعی از نوع بومی ناحیه‌ای است. بنابراین در انتخاب این نوع رشته‌ها، شانس قبولی در استان‌های واقع در ناحیه مربوط بیشتر میباشد.
3- نوع گزینش در رشته‌های دوره‌های نیمه حضوری از نوع بومی استانی است.
4- نوع گزینش در رشته‌های دوره‌های مجازی و پردیس‌ها از نوع گزینش کشوری است.
5- بنابراین گزینش بومی در اینگونه رشته‌ها وجود ندارد.
6- نوع گزینش رشته‌های پیام نور از نوع بومی شهرستانی می باشد. بنابراین 70 درصد ظرفیت در هر رشته از واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور در هر شهرستان به داوطلبان بومی آن شهرستان و حدود 30 درصد ظرفیت دیگر به داوطلبان بومی شهرستانهای همجوار یا تحت پوشش مرکز یا واحد پذیرنده اختصاص خواهد یافت.
 
اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری

از حال و هوای کنکور که بگذریم با عبور از مرحله ی انتخاب رشته به استرس بزرگ اعلام نتایج کنکور می رسیم. معمولا نتایج کنکور نیمه ی دوم شهریور ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد که داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت با وارد کردن شماره ی داوطلبی از وضعیت قبولی یا مردود شدن خود آگاه شوند. در حال حاضر زمان دقیق اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 97 مشخص نیست به محض اطلاع از زمان دقیق اعلام نتایج کنکور سراسری 97، در کانال تلگرامی ایران مشاوره قرار اطلاع رسانی خواهیم کرد. آن دسته از داوطلبانی که پذیرفته شده اند باید نسبت به ثبت نام خود در دانشگاهی که پذیرفته شده اند، اقدام نمایند و مدارک لازم را به دانشگاه مذکور ارائه دهند.برای اطلاع از دفترچه انتخاب رشته کنکور 97 بر روی لینک موردنظر کلیک کنید.

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

هر ساله پس از انتخاب رشته کنکور سراسری و اعلام نتایج نهایی آن، فرصتی دوباره در قالب  تکمیل ظرفیت کنکور سراسری در اختیار داوطلبان قرار می گیرد تا شانس خود را مجددا برای انتخاب رشته و قبولی در دانشگاه امتحان کنند. تمامی دانشگاه ها از جمله دانشگاه های دولتی ( در دوره های روزانه و شبانه )، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس های خودگردان می توانند جهت تکمیل ظرفیت کد رشته محل های تکمیل نشده خود را در زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری اعلام کنند. توصیه ما به شما این است که اگر در انتخاب رشته کنکور سراسری نتوانسته اید در رشته محل مورد علاقه خود قبول شوید یک بار دیگر در این فرصت طلایی که در اختیار شما قرار گرفته شانس خود را بیازمایید.نتایج تکمیل ظرفیت چند هفته پس از اتمام زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت اعلام می شود ولی زمان دقیقی نمی توان ذکر کرد چرا که هر ساله با کمی تغییر همراه بوده است. ولی به طور تقریبی تا اوایل آذر ماه اعلام می شود. 
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “دروس و مباحث دانشگاهي”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان