چگونه فیبر نوری تولید می شود؟ - قسمت اول

در این بخش مباحث مربوط به مخابرات نوری و سیستم های مخابرات نوری بحث می شود.
موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
fater
اعضای انجمن
اعضای انجمن
پست: 57
تاریخ عضویت: شنبه 5 اردیبهشت 1394, 11:12 am
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 44 دفعه

چگونه فیبر نوری تولید می شود؟ - قسمت اول

پست توسط fater » یک شنبه 4 تیر 1396, 2:42 pm

[FONT=Tahoma]برای تولید فیبر نوری امکان استفاده از شیشه های عادی وجود ندارد. اگر فیبری از این نوع شیشه ها ساخته شود در انتشار نور حتی در فواصل کوتاه مشکل خواهد داشت. که دلیل آن وجود اعوجاج، تغییر رنگ و سایر ناخالصی ها می باشد که به سرعت جذب یا منعکس می شود و یا در غیر این صورت موجب پراکنده شدن نور در مسیر قبل از رسیدن به مقصد می شود.
در واقع، به دلیل اینکه فیبر نوری از شیشه های بسیار خالص ساخته شده است، نور را در فاصله های بسیار دور تاحد زیادی بدون هیچ مشکلی از نظر ناخالصی و اعوجاج منتشر می نماید.[/FONT]
[FONT=Tahoma]کابل فیبر نوری[/FONT][FONT=Tahoma]برای انتقال نور به طور موثر، کابل فیبر نوری باید از شیشه ای با بالاترین خلوص ساخته شود. فرایند تولید شیشه با چنین سطحی از خلوص بسیار دشوار است و نیازمند کنترل دقیق مواد و تمام مراحل کار می باشد.
با این وجود مفهوم اساسی ساده است. اساسا فیبر نوری به وسیله ی کشش تار های مذاب شیشه های توخالی گرم یا پریفورم ها به وجود می آید.[/FONT]
[FONT=Tahoma]در ادامه به تفسیر 3 مرحله اساسی از تولید فیبر نوری می پردازیم.

مرحله اول

تولید پریفورم فیبر نوری


پریفورم یک استوانه شیشه ای توخالی می باشد که ماده ی اصلی تولید تار شیشه ای به صورت رشته پیوسته را تشکیل می دهد.
ساخت یک پریفورم شامل یک فرایند شیمیایی با عنوان "اصلاح رسوب بخار شیمیایی" (MCVDD) می باشد. این فرایند شامل ایجاد حباب اکسیژن از طریق روش های شیمیایی مختلف از جمله کلرید ژرمانیوم (GeC14) و کلرید سیلیکون (SiC14) می باشد.
مواد شیمیایی حباب، گازی را که به سمت خلا پیش می رود تولید میکند. لوله مدور از سیلیس مصنوعی یا کوارتز ساخته شده است و مشعل به بالا و پایین لوله مدور حرارت می دهد. در ننتیجه در درجه حرارت خیلی بالا موجب واکنش گاز با اکسیژن به شکل دی اکسید سیلیکون (Si02) و دی اکسید ژرمانیوم (Ge02) می شود.
این دو ماده شیمیایی به درون لوله مدور چسبیده و از ترکیب آنها شیشه ای بسیار خالص به وجود می آید.
تولید پریفورم چند ساعت طول کشیده و بعد از آن زمانی لازم است تا شیشه های توخالی سرد شوند. بعد از سرد شدن شیشه ها برای مطابقت با استانداردها ی کیفیت به ویژه از نظر شاخص ضریب شکست آزمایش می شوند.
[/FONT]
[CENTER][FONT=Tahoma]تصویر[/FONT][/CENTER][CENTER][FONT=Tahoma]
[/FONT]
[/CENTER][FONT=Tahoma]
[/FONT]
[FONT=Tahoma]
[/FONT]


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مخابرات نوری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 29 مهمان