طراحی ساختمان با مصرف انرژی صفر

این انجمن جهت گفتگو پیرامون موارد غیر علمی ایجاد شده است. رعایت تمام قوانین انجمن ها در این بخش نیز لازم می باشد.
موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
novinmarketing
کاربر سایت
کاربر سایت
پست: 15
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 مهر 1393, 12:34 pm
تشکر شده: 10 دفعه

طراحی ساختمان با مصرف انرژی صفر

پست توسط novinmarketing » سه شنبه 20 آبان 1393, 3:28 pm

ه گزارش خبرگزاری پانا به نقل از سابا، اظهار داشت: بخش ساختمان‌های کشور اعم از مسکونی، تجاری و اداری حدود 38 درصد از مصرف انرژی و حدود 47 درصد مصرف برق کشور را به‌خود اختصاص می‌دهد.
وی افزود: ساختمان‌ ها جزو بخش‌های غیرمولد کشور محسوب می‌شود و مصرف انرژی در آنها ارزش افزوده‌ای دربر نخواهد داشت درحالی که بیشتر کشورهای پیشرفته مصرف انرژی خود را به سمت بخش‌های مولد و دارای ارزش افزوده مانند صنعت و کشاورزی سوق می‌دهد.
توکلی اظهار داشت: سه سالی است که مصرف انرژی در بخش ساختمان‌های کشور روندی نزولی به خود گرفته است و تلاش می‌شود تا حد ممکن مصرف انرژی در این بخش کاهش یافته و انرژی صرفه ‌جویی شده به صنعت و کشاورزی اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه سالیانه دو تا سه درصد در مصرف انرژی بخش ساختمان‌های کشور کاسته شده و تلاش می شود که این روند ادامه پیدا کند، تصریح کرد: در این جهت، فعالیت‌های زیادی صورت گرفته است که می‌توان به توزیع لامپ‌های کم‌مصرف یارانه‌دار، حمایت از تولیدکنندگان لوازم خانگی برای تولید محصول پربازده، آموزش و اجرای طرح بهسامان در مدارس کشور اشاره کرد.
رئیس بخش ساختمان سازمان بهره ‌وری انرژی ایران ادامه داد: یخچال و فریزرهای خانگی تنها 28 درصد مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهد.
وی با اشاره به حمایت سازمان بهره‌ وری انرژی از تولیدکنندگان لوازم خانگی، گفت: پیش از آغاز طرح حمایت از این دسته از تولیدکنندگان داخلی، متوسط برچسب انرژی یخچال فریزر و کولرهای داخلی E و F بود که خوشبختانه حمایت‌های ما به ثمر نشست و اکنون یخچال فریزر و کولرهای آبی با مصرف انرژی A و بالاتر تولید می‌شود.
توکلی به افزایش حدود دو تا شش هزار مگاواتی مصرف برق درمقایسه با سال گذشته اشاره کرد و گفت: عمده این افزایش مصرف برق در طول یک سال، به‌دلیل گرم‌تر شدن دمای هوا درمقایسه با زمان مشابه سال گذشته و افزایش ساختمان‌های موجود در کشور است.
وی افزود: دمایی را که یک شخص در محیط بسته بدون استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی احساس راحتی کند، دمای آسایش می‌نامند که این دما برای کشور ما در تابستان 24 تا 26 درجه و برای زمستان 18 تا 20 درجه است که متاسفانه این دما رعایت نشده و افزایش مصرف انرژی را در پی خواهد داشت.
رئیس گروه ساختمان سازمان بهره‌ وری انرژی ایران یادآور شد: به‌ازای هر یک درجه کاهش دما، به‌طور متوسط پنج درصد در مصرف انرژی صرفه ‌جویی می‌شود.
توکلی در ادامه به طراحی نخستین ساختمان با مصرف انرژی صفر (Zero Energy Building) در کشور اشاره کرد و گفت: این ساختمان‌ها در کشورهای پیشرفته احداث و بهره‌ برداری می‌شود اما به‌دلیل هزینه بالای ساخت و عمر کوتاه ساختمان‌ها در کشورمان توسعه نیافته است.
وی با بیان اینکه بازگشت سرمایه این ساختمان‌ها حدود 10 سال است، گفت: در کشورهای پیشرفته، پس از گذشت چند ده سال از ساخت، ساختمان‌ها همچنان نوساز تلقی می‌شود اما در کشور ما عمر مفید ساختمان‌ها 15 سال بوده و پس از این مدت فرسوده تلقی می‌شود.
وی با انتقاد از اجرای نشدن کامل مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در کشور، افزود: نخستین گام در ساخت ساختمان‌هایی با انرژی صفر، احداث آنها با مصرف حداقل انرژی است.


[FONT=Tahoma, Verdana, Arial, Calibri, Geneva, sans-serif][RIGHT][HIGHLIGHT=#fafafa]منبع : [/HIGHLIGHT][/RIGHT][/FONT][FONT=Tahoma, Verdana, Arial, Calibri, Geneva, sans-serif][RIGHT][HIGHLIGHT=#fafafa]پکیج[/HIGHLIGHT][/RIGHT][/FONT]


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “گفتگوی آزاد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان