آموزش مقدماتي PLC

در اين قسمت مدارات plc و پروگرامرهاي plc و مقالات مربوط به كنترل صنعتي موجود مي باشد.
موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
brightness
اعضای انجمن
اعضای انجمن
پست: 8
تاریخ عضویت: پنج شنبه 28 دی 1391, 9:57 pm
تشکر شده: 6 دفعه

آموزش مقدماتي PLC

پست توسط brightness » سه شنبه 4 شهریور 1393, 9:24 pm

[FONT=Arial]دراينجا آموزش مقدماتي ولي كامل ازPLC ارايه مي گردد.[/FONT]

[FONT=Arial Black]دانلود[/FONT]


نمایه کاربر
plcman21
اعضای انجمن
اعضای انجمن
پست: 2
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آذر 1396, 11:55 am
تشکر شده: 1 دفعه

Re: آموزش مقدماتي PLC

پست توسط plcman21 » دو شنبه 27 فروردین 1397, 4:31 pm

مقدمه
امروز دستگاه هایplc   یک عضو غیر قابل حذف از صنعت به شمار می آید. پی ال سی های مختلفی درصنایع ایران وجود دارد از انواع آلمانی تا مدلهای مشابه چینی آنها در بازار وجود دارد. دلتا در کشور تایوان تولید میشود و در مقایسه با پی ال سی های موجود در صنایع ایران قیمت خیلی پایین تری دارد ولی در عین حال از ویژگی های بالایی برخوردار است.

قبل از برنامه ریزی پی ال سی را  شروع کنید باید اول مدل وقابلیت هایی plc  را  بشناسید. بدانید چه قسمتهای دارد و شما به چه چیزایی نیاز دارید.
پی ال سی های ترانزیستوری معمولا با ورودی 24 ولت کار می کنند و نیاز به یک منبع تغذیه گران قیمت 24 ولتی دارند درحالیکه پی ال سی های رله ای میتوانند با ولتاژ 220 ولت و 24 ولت کار کنند. پس اگر بخواهیم کنترل یه مدار فرمان ساده 220 ولتی با دفعات سوئیچ پایین استفاده کنیم بهترین انتخاب یک پی ال سی رله است. 
درحالیکه استفاده از رله ای برا کنترل یه تعداد زیاد شیر پنوماتیک با سرعت حرکت بالا (مثالا در یک دستگاه جداکننده نامه) اصلا انتخاب درستی نیست.

میزان  حافظه پی ال سی از اهمیت بالایی برخودار است. تعداد ورودی ها, خروجی ها و تعداد رجیسترهای حافظه و تعداد تایمرها و کانترها چیزهایی که به حافظه پی ال سی مربوط هستند

 نیز از اهمیت بالایی برخودار است. یعنی هرچقدر حافظه پی ال سی بیشتر باشد علاوه بر اینکه تعداد خطوط برنامه بیشتری میتوانید بنویسید باید تعداد ورودی و خروجی ها  که  اضافه می کنید بیشتر باشد...

فاکتورهای دیگری نیزدرانتخاب پی ال سی اهمیت دارند که  تخصصی میشود. مثلا اگر قرار باشد یک انکودر را با سرعت حرکت مشخص بخوانید باید مطمئن بشوید که پی ال سی شما توانایی این کار را دارد.  بیشتر پی ال سی های دلتا یک  اسپید کانتر داخلی دارند که میتواند پالسهای پی ال سی را با سرعت 20 هزار پالس در ثانیه بخواند ولی اگر قرار باشد انکودر شما مستقیم به شفت یه موتور کوپل شود ممکن است نیاز به انتخاب یک پی ال سی با سرعت بالاتر باشد.
کاربرد: کنترل سایت کارخانه‌ها.    معمولاً در صنایع بزرگ، PLCها یا پورت‌های ورودی – خروجی در قسمت‌های مختلف سایت کارخانه وجود داشته و کنترل محلی بر قسمت‌های تحت پوشش خود انجام می‌دهند. سپس اطلاعات مورد نیاز با استفاده از روشهای مختلف انتقال داده‌ها به اتاق کنترل مرکزی منتقل شده و که در آن محل با استفاده از روش‌های مختلف مونیتورینگ صنعتی، اطلاعات به را شکل گرافیکی تبدیل کرده و بر روی صفحه مانیتور نمایش می‌دهند. در این حال اپراتور تنها با دانستن روش کار با رایانه و بدون نیاز به اطلاعات تخصصی می‌تواند سیستم را کنترل کند.ارائه: از جمله معروف‌ترین PLCها از این خانواده را که می‌توان نام برد عبارتند از:   
  شرکت Delta تایوان   
  شرکت OMRON ژاپن 
  شرکت Telemecanique فرانسه 
  شرکت Mitsubishi ژاپن    شرکت LG کره 
  شرکت Allen-Bradley آمریکا   
  شرکت ABB سوئیس-سوئد


داشتن دیدگاه کاملی نسبت به تنوّع PLCها مهمترین موضوع در انتخاب یک PLC مناسب است؛ لذا باید به این جنبه‌های تنوّع توجّه داشت;
تعداد ورودی‌ها   
تعداد خروجی‌ها   
تعداد فلگ‌ها   
تعداد شمارندگان (کانترها)   
تعداد تایمرها   
نوع فلگ‌ها و تایمرها   
اندازه حافظه 
  سرعت اجرای برنامه SCAN TIME   
نوع برنامه کاری دستگاه برای نمایش برنامهٔ PLC از سه روش استفاده می‌شود:
  در روش نردبانی برنامه به صورت نماد اتصال و سیستم پیچهای مدار فرمان رله‌ای نشان داده می‌شود؛ لذا ساختار برنامه شبیه مدارهای فرمان رله‌ای می‌باشد.   
در نمایش فلوچارتی از نمادهای مستطیلی استفاده می‌شود؛ و در هر مستطیل عمل منطقه‌ای نمایش داده می‌شود. 
  در روش نمایش نوشتاری از دستورات و جملات کلیدی برای نوشتن برنامه استفاده می‌شود که در آن هر عبارت دارای دو بخش عملگرها و عملوندها می‌باشد

در واقع برنامه نویسی plc به این سه روش صورت میگیرد.
 


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “PLC”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان