معرفی نسل سوم فیبر نوری – فیبر نوری DSF

در این بخش مباحث مربوط به مخابرات نوری و سیستم های مخابرات نوری بحث می شود.
موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
fater
کاربر سایت
کاربر سایت
پست: 48
تاریخ عضویت: شنبه 5 اردیبهشت 1394, 11:12 am
تشکر شده: 36 دفعه

معرفی نسل سوم فیبر نوری – فیبر نوری DSF

پست توسط fater » چهار شنبه 3 مرداد 1397, 4:35 am

‎Dispersion-shifted fiber‏( ‎DSF‏) نوعی فیبر نوری ساخته شده برای بهینه سازی پاشندگی و تلفات می باشد. فیبر DSF یکی از انواع فیبر نوری Single mode با ضریب شکست پوشش هسته متناسب با ایجاد حداقل پاشندگی در طول موج 1300 nm در فیبر های شیشه ای سیلیکا و حداقل تلفات در طول موج 1550 nm می باشد.
شتاب گروهی یا پاشندگی چند وجهی که در فیبر های single mode حکم فرماست شامل پاشندگی ماده و موجبر می باشد.
پاشندگی موجبر می تواند موجب ایجاد تاثیرات منفی با تغییر مشخصات ضریب شکست شود و در نتیجه برای جبران پاشندگی مواد ثابت، انتقال یا مسطح کردن پاشندگی چند وجهی کلی مورد استفاده قرار می گیرد.
این نوع فیبر به دلیل این که در یک سیستم ارتباطی موجب پراکندگی کم و اتلاف کم می شود به صرفه می باشد. با این حال وقتی این فیبر ها در سیستم های مالتی پلکس تقسیم طول موج (WDM) استفاده می شوند، می توانند از ترکیب 4 موج که موجب تلفیق سیگنال های مستقل می شود زیان ببرند. بنابراین اغلب از nonzero dispersion shifted استفاده می شود.

فیبر Dispersion-shifted در ITU-T G.653 مشخص شده است.

تصویر


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مخابرات نوری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان