تكنولوژي نمايشگرهاي لمسي-.-

در این بخش به مطرح نمودن مباحث پایه و مباحث اولیه برق و الکترونیک بپردازید.
موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
zari
کاربر فعال
کاربر فعال
پست: 142
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 بهمن 1389, 12:00 am

تكنولوژي نمايشگرهاي لمسي-.-

پست توسط zari » سه شنبه 20 اردیبهشت 1390, 12:11 pm

نمايشگرهاي لمس فناوري خاصي است كه در زندگي امروز ما راه پيدا كرده است. و از آن در سيستم هاي گوناگون مانند دستگاه هاي خودپرداز بانك ها يا گشوده شدن يك در با شناسايي اثر انگشت شما و نيز در سيستم هاي امنيتي و... بهره مي گيرند. نمايشگرهاي لمسي يك دستگاه ورودي ـ خروجي است كه با ساير اجزاي شبكه هماهنگ مي باشد.


اين فناوري بر پايه نشان دهنده هاي معمولي مجهز به كريستال مايع طراحي شده است. و ساختار اصلي آن عبارتند از :

الف) حسگر لمسي كه اطلاعات ورودي را دريافت مي كند.

ب) كنترل كننده كه اطلاعات مربوط به تماس را از حسگر دريافت كرده و به پردازنده مي دهد

ج) پردازنده اصلي كه مهم ترين بخش سيستم است و اطلاعات ارسال شده از كنترل كننده را تفسير مي كند. در مجموع نيز تكنولوژي نمايشگرهاي لمسي به 4 دسته طبقه بندي مي شود كه به بررسي آن ها مي پردازيم.


۱ـ نوع خازني: در اين نوع، لايه بيروني حسگر بارهاي الكتريكي را ذخيره مي كند و با تماس فرد، مقداري بار الكتريكي به او منتقل مي شود و بار صفحة خازني در محل تماس كم مي شود. اين كاهش توسط مدارهاي جانبي اندازه گيري شده و اطلاعات به كنترل كننده ارسال مي شود.
در اين روش، سيستم فقط با اثر انگشت شما فعال مي شود.
۲ـ مقاومتي: اين نوع حسگر از يك لايه بيروني و يك لايه دروني تشكيل شده است. و اين لايه هاي مقاومتي اعمال ولتاژ به صفحه را آسان مي كنند. و اين بخش توسط يك لايه واسط جدا مي شود.
هر گونه فشار به صفحه خارجي تماس الكتريكي بين لايه هاي مقاومتي ايجاد مي كند و ولتاژ را در يك نقطه تغيير مي دهد و مختصات نقطه تماس به كنترل كننده مي رود و سرانجام اطلاعات به پردازنده رفته و پردازش مي شود. اين نوع حسگر در برابر رطوبت، گرد و غبار، نور و خراشيدگي دوام بسيار زيادي دارد و نمايشگر لمس بعضي گوشي هاي موبايل از اين نوع مي باشد. (مثل سوني اريكسون)
۳ـ امواج صوتي: در اين نوع حسگر، امواج صوتي از مقابل نمايشگر عبور داده مي شود و مبدل مخصوص انرژي در صفحه آن را دريافت كرده و با توجه به اختلال در دريافت، سيگنال تماس را با دقت بالايي شناسايي مي كند. در اين نوع حسگر شفافيت بالا بوده و گران ترين نوع مي باشد.
۴ـ مادون قرمز: در اين نوع حسگر يك پرتوي نور نامرئي از جلوي نمايشگر عبور داده مي شود و هركجا متوقف شود، محل و موقعيت تماس مشخص مي شود و به كنترل كننده مي رود. اين حسگر مقداري از نور را از خود عبور داده و كاربرد كمتري دارد.


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مفاهیم پایه برق و الکترونیک”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان