کتابکتاب های فارسی

کتاب آشنایی با سیستمهای کنترل DCS

دانلود کتاب آشنایی با سیستمهای کنترل DCS

سیستم های کنترل گسترده – DCS ها امروزه بسیار پر کاربرد شده اند و توانسته اند؛ سبب بهبود میزان تولید و کیفیت تولید و ایمنی و قابل اطمینان و انعطاف پذیری بیشتر قسمتهای صنعتی و افزایش حوزه نظارت بر مراحل اجرای یک پروسه شوند. این حوزه برخلاف تصور عموم مردم دارای طول عمر بالای ۵۰ سال می باشد که به دلیل نزدیکی زیاد به حوزه الکترونیک شاهد پیشرفت سریع آن هستیم. کنترل کننده DCS هم اکنون بیشتر در خطوط پردازش بسته بکار گرفته می شود تا در نهایت شاهد افزایش بازده خط باشیم در سطح قدرت نیز این سیستم به دلیل قابلیت اطمینان بالا امروزه در بخش کنترل نیروگاه ها و پست های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه سیستمهای کنترل رکن اصلی هدایت پروسه ها در مراکز بزرگ صنعتی محسوب می شوند. منظور از مجتمع های بزرگ مجموعه هایی چون: پالایشگاه های نفت و گاز، مجتمع های پتروشیمی، نیروگاه های آبی، بخاری و سیکل ترکیبی، کارخانجات تولید فولاد، مس و مواد معدنی، کارخانجات سیمان و موارد دیگری که در مقیاس ابن گونه صنایع هستند، می باشد. در حال حاضر سیستم های کنترل این گونه واحدهای صنعتی کاملا مبتنی بر کامپیوتر هستند، در صورتیکه تا چند دهه قبل تماما پنوماتیکی و الکترومکانیکی بودند. فضای زیادی نیز برای نمایش وضعیت پروسس مورد نیاز بود.
یک DCS مجموعه ای است از کنترلرهای با قابلیت پردازش بیش از یک حلقه (MULTI-LOOP) این کنترلرها که با یکدیگر نیز مرتبط هستند و هر یک می توانند از طریق واحدهای ورودی / خروجی خود به field-instrument ها متصل شده و بین ۱۰ تا ۱۰۰ حلقه را کنترل نمایند. ارتباط بین این کنترلرها از طریق شبکه های صنعتی استاندارد صورت می گیرد. این تیپ سیستم های کنترلی را اصطلاحا سیستم های کنترل غیر متمرکز یا (decentrabuted control system) نامیده می شوند، گرچه امروزه عبارت (distributed control system) متداولتر است.

فهرست فصول کتاب آشنایی با سیستم های کنترل DCS …

فصل اول: آشنایی با process control systems
فصل دوم: اشنایی با سیستم های کنترل DCS
فصل سوم: آشنایی با نرم افزار سیستم های DCS
فصل چهارم: تفاوت های سیستم های کنترل PLC و DCS
فصل پنجم: آشنایی با DCS های مطرح در دنیا

دریافت فایل :

دانلود دانلود کتاب آشنایی با سیستمهای کنترل DCS

حجم فایلحجم فایل :۹ مگابایت

تعداد صفحهتعداد صفحه : ۱۵۰ صفحه

فرمت فایلفرمت فایل : PDF

نویسنده نویسنده :شهرام فهیمی

توجه:

رمز فایلرمز فایل : www.gselectronic.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 11 =

دکمه بازگشت به بالا