شبیه سازی هافروشگاهپروژه های برنامه نویسی

پروژه ساخت دستگاه جوجه کشی

پروژه ساخت دستگاه جوجه کشی با AVR

اندازه گیری رطوبت و دما از جمله پارامترهای مهم در دستگاه جوجه کشی ، پرورش قارچ ، گلخانه ها و… میباشد . وسایلی که رطوبت را اندازه گیری میکند نوعا عقربه ایی بوده که نمیتوان مانوری بر روی ان انجام داد اما در نوع دیجیتالی (که قیمت ان ها چند برابر انالوگ ها میباشد ) میتوان مقدار دقیقتری از رطوبت و دما را اندازه گرفت و در صورت افت رطوبت و یا افزایش آن دستگاهی را روشن و خاموش نمود.
سنسورهای رطوبت و دما مختلف در بازار موجود است که نسبت به دقت ان ها دارای قیمت های متفاوتی میباشد . در این پروژه قصد داریم از سنسورهایی استفاده کنیم که از دقت خوب و قیمت مناسب برخوردار باشد. از جمله سنسور های رطوبت سنسور HS1101 میباشد که در واقع اینسنسور نوعی خازن متغییر با رطوبت است . برای راه اندازی این سنسور میتوان از ای سی ۵۵۵ استفاده نمود که این ای سی در حالت اسیلاتور میباشد و نسبت به مقدار رطوبت مقدار فرکانس خروجی ای سی تغییر کرده و با اندازه گیری فرکانس میتوان رطوبت را اندازه گیری نمود. برای اندازه گیری مقدار دما از سنسور معمول lm35 استفاده کرده ایم که این سنسور نسبت به هر یک درجه افزایش دمای مثبت نسبت به ۰ درجه، ولتاژ خروجی آن ۱۰ میلی ولت افزایش پیدا میکند و این مقدار به صورت ولتاژ در خروجی خود دارد که مقدار این ولتاژ توسط ADC میکرو خوانده میشود و دما اندازه گیری میگردد. همانطور که گفته شد برای اندازه گیری رطوبت باید مقدار فرکانس خروجی از ای سی ۵۵۵ را خواند به همین دلیل باید با میکرو یک فرکانس متر بسازیم و سپس طبق فرمولی مقدار فرکانس را به مقدار رطوبت تبدیل کنیم . در پست های قبلی یه مدار فرکانس متر با میکرو را براتون قرار داده بودیم که در این پروژه از همان مدار استفاده میکنیم .
پروژه ساخت دستگاه جوجه کشی
 
توجه:
برای اتصال سنسور رطوبت به آیسی ۵۵۵ باید پایه ایی از سنسور که به بدنه زیرین آن وصل است را به زمین مدار بدهیم و پایه دیگر ان را به ۵۵۵ وصل نماییم .
توجه:
در مدار فرکانس متر از کریستال داخلی ۸ مگاهرتز استفاده شده است که باید در فیوز بیت میکرو مقدار فرکانس را بر روی ۸ مگ قرار داد.
فایل توضیحات در داخل پوشه قرار داده شده و میتواندید پس از دانلود نحوه کار مدار را بررسی کنید.
 
شماتیک مدار دستگاه جوجه کشی
 
پروژه ساخت دستگاه جوجه کشی
این پروژه  شامل فایل ارائه شده زیر می باشد 
فرمت فایل ها:
  • ZIP
  • فایل word توضیحات
  • فایل پروتئوس شبیه سازی به همراه سورس
  • فایل برنامه نویسی بسکام

حجم فایل : ۳۰۰ کیلوبایت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − نه =

دکمه بازگشت به بالا