جزوات دروس مهندسی برقجزوات ومجلات

جزوه درس معماری کامپیوتر استاد یوسفی به زبان فارسی

دانلود جزوه درس معماری کامپیوتر استاد یوسفی به زبان فارسی

 

قطعات مجتمع با مقیاس متو (MSI) دارای تقریبا ۱۰ الی ۲۰۰ گیت در هر بسته می باشند . این وسیله ها معمولا توابع دیجیتال ساده همچون دیکدرها , جمع کننده هاو ثبات ها را اجرا می نمایند . مدارها یا وسایل مجتمع با مقیاس بزرگ (LSI) بین ۲۰۰ تا چند هزار گیت در هر بسته دارند . این بسته ها سیستم های دیجیتالی همچون پردازنده ها , تراشه های حافظه و ماژول های قابل برنامه ریزی را شامل می شوند . قطعات مجتمع با مقیاس بسیار بزرگ (VLSI) حاوی هزاران گیت در یک بسته اند . مثال هایی از این گروه عبارتند از : آرایه های بزرگ حافظه و تراشه های پیچیده ریز کامپیوتر VLSL ها بدلیل کوچکی و ارزانی انقلابی در تکنولوژی ساخت سیستم های کامپیوتری بوجود  آورده و طراحان امکان ساخت و ایجاد ساختارهایی را دادند که قبلا اقتصادی نبودند .
مدارهای مجتمع دیجیتال نه تنها بر اساس عملکرد منطقی شان طبقه بندی می شوند بلکه از نظر تکنولوژی خاص مدارهایی که به آن تعلق دارند نیز دسته بندی می گردند . تکنولوژی بکار رفته در مدار را خانواده منطقی دیجیتال می خوانند . هر خانواده منطق , مدار الکترونیکی پایه خاصی را داراست که مدارها و توابع دیجیتال پیچیده تر بر اساس آن تهیه می شوند . مدار پایه در هر تکنولوژی یک گیت NAND , NOR و یا معکوس کننده است . در نام گذاری تکنولوژی , از قطعات الکترونیک بکار رفته در ساخت مدار پایه معمولا استفاده می شود . بسیاری از خانواده های مختلف منطقی بصورت مدارهای مجتمع در سطح تجاری عرضه شده اند .
جزوه ای که پیش رو دارید مربوط به درس معماری کامپیوتر می باشد. که توسط استاد یوسفی تهیه شده است. که با زبانی ساده و روان به بیان این مباحث می پردازد.

دریافت فایل :

دانلود دانلود جزوه درس معماری کامپیوتر استاد یوسفی

حجم فایلحجم فایل :۳ مگابایت

تعداد صفحهتعداد صفحه : ۹۳ صفحه

فرمت فایلفرمت فایل : PDF

نویسندهمدرس : استاد یوسفی

توجه:

رمز فایلرمز فایل : www.gselectronic.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا