جزوات دروس مهندسی برقجزوات ومجلات

جزوه حفاظت ژنراتور در نیروگاه و شبکه برق

دانلود جزوه حفاظت ژنراتور در نیروگاه و شبکه برق

تأسیسات الکتریکی مانند شبکه های انتقال انرژی، ژنراتورها، ترانسفورماتورها و تجهیزات برقی دیگر در اثر نقصان عایق بندی و یا تضعیف استقامت الکتریکی، دینامیکی و مکانیکی آن در مقابل ولتاژهای ضریه ای پیش بینی نشده و همچنین در اثر ازدیاد بیش از حد درجه حرارت دچار خطاهایی می شود که اغلب موجب قطع انرژی الکتریکی می گردد.
این خطاهای الکتریکی ممکن است به صورت اتصال کوتاه، اتصال زمین، پارگی و قطع شدگی هادی ها و خرد شدن و شکستن عایق ها و… ظاهر شود. قطعات و وسایلی که دچار چنین خطاهایی می شوند باید بلافاصله از شبکه ای که آن را تغذیه می کند جدا شوند تا از ازدیاد و گسترش خطا و از کار افتادن بقیه قسمت های سالم شبکه جلوگیری گردد.
ژنراتورها مهم ترین و با ارزش ترین بخش یک نیروگاه می باشد. نقص داخلی ژنراتور علاوه بر زیانی که به خود ژنراتور وارد می کند، باعث قطع قسمت بزرگی از انرژی نیروگاه نیز می گردد. در صورتی که زیان های وارده بر ژنراتور در اثر نداشتن وسایل حفاظتی صحیح و قطع به موقع آن ازدیاد پیدا کرده و گسترش یابد، ترمیم و تعمیر محل معیوب ممکن است مدت ها طول کشیده و بهره برداری را برای مدت زیادی متوقف نماید. در نتیجه مجبوراً در تمام این مدت از ژنراتورهای دیگر بار بیشتری گرفته می شود تا کمبود برق شبکه جبران شود.
اضافه بار در ژنراتورها علاوه بر اینکه ممکن است سبب خسارت دیدن آنها شود، باعث کم شدن طول عمر و دوام آنها نیز می گردد. برای جلوگیری از اینگونه زیان ها لازم است خطاهای داخلی ژنراتور را قبل از ایجاد، شناخت و برطرف کرد. دستگاه های حفاظتی ژنراتورهای با دور کم (ژنراتورهای با توربین آبی) و با دور زیاد (توربو زنراتورها) متفاوت نیستند. تنها تفاوت دستگاه های حفاظتی ژنراتورها در نوع اتصال ژنراتورها به شبکه، اتصال واحد و اتصال به شین می باشد.
فهرست مطالب جزوه حفاظت ژنراتور در نیروگاه و شبکه برق…
فصل اول: مقدمه ای بر حفاظت الکتریکی
فصل دوم: اصول و طرز کار رله های حفاظتی
فصل سوم: شناخت اتصالی ها در ژنراتور
فصل چهارم: حفاظت ژنراتور در قبال خطاهای سیم پیچ استاتور
فصل پنجم: حفاظت ژنراتور در قبال خطاهای سیم پیچ تحریک
فصل ششم: حفاظت ژنراتور در قبال خطرات خارجی

دریافت فایل :

دانلود دانلود جزوه حفاظت ژنراتور در نیروگاه

حجم فایلحجم فایل :۱/۶ مگابایت

تعداد صفحهتعداد صفحه : ۱۱۱ صفحه

فرمت فایلفرمت فایل : PDF

توجه:

رمز فایلرمز فایل : www.gselectronic.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا