جزوات دروس مهندسی برقجزوات ومجلات

ترانسفورماتورهای تک فاز

دانلود جزوه ترانسفورماتورهای تک فاز

جزوه ترانسفورماتورهای تک فاز  به بررسی کامل انواع ترانسفورماتورهای تکفاز و بررسی آزمایشات مختلف ترانسفورماتور پرداخته است که یک جزوه عالی در این زمینه میباشد.
ترانسفورماتور وسیله ای است که از پیچیدن دو یا چند سیم پیچ بر روی یک هسته مغناطیسی ساخته می شود. هر سیم پیچ بر روی یک بازوی هسته مغناطیسی پیچیده میشود. سیم پیچی که به منبع ولتاژ متناوب متصل می شود را سیم پیچ اولیه و سیم پیچی که به مصرف کننده الکتریکی متصل می شود را سیم پیچ ثانویه می گویند. و سیم پیچ با ولتاژ بیشتر را سیم پیچ فشار قوی و سیم پیچ با ولتاژ کمتر را سیم پیچ فشار ضعیف می گویند.همچنین هرگاه دو سیم پیچ در نزدیک یکدیگر قرار گیرند به طوری که خطوط قوای متغیر مغناطیسی تولید شده در یکی از سیم پیچ ها بتواند حلقه های سیم پیچ دوم را قطع کند، در آن سیم پیچ نیروی محرکه القا می شود و در صورتی که مسیر عبور جریان از سیم پیچ دوم نیز مهیا باشد، میدان مغناطیسی تولید می کند و شار مغناطیسی آن نیز روی سیم پیچ اول نیروی محرکه القا می کند این پدیده را القای متقابل (M) می گویند.
مقدار نیروی محرکه القایی ناشی از القای متقابل به ضریب القای متقابل M بستگی دارد. هرچه خطوط میدان مغناطیسی بیشتری بین دو سیم پیچ برقرار شود ضریب القای متقابل M بزرگتر می شود. ضریب القای متقابل به چگونگی قرارگیری سیم پیچ ها و فاصله آن ها از یکدیگر بستگی دارد. القای متقابل کامل در سیم پیچ زمانی اتفاق می افتد که تمام خطوط قوای مغناطیسی یک سیم پیچ به سیم پیچ دوم برسد. اگر هیچ یک از خطوط قوای مغناطیسی دو سیم پیچ از داخل هم عبور نکنند، القای متقابل بین آنها وجود نخواهد داشت و ضریب القای متقابل صفر خواهد بود.

دریافت فایل :

دانلود دانلود جزوه ترانسفورماتورهای تک فاز

حجم فایلحجم فایل :۳ مگابایت

تعداد صفحهتعداد صفحه : ۴۹ صفحه

فرمت فایلفرمت فایل : PDF

توجه:

رمز فایلرمز فایل : www.gselectronic.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا