جزوات ومجلاتمقالات برق

آشنایی با مانیتورینگ صنعتی

آشنایی با سیستم های مانیتورینگ صنعتی (HMI) و کاربرد آن

 

امروزه در کارخانجات و واحد های بزرگ صنعتی راهبری سیستمها و ماشین آلات به صورت محلـی و توسط اپراتور خاص برای هر قسمت،به علت گسترگی سایت فاصله بین یونیت ها،حجم بـالای تجهیزات و عدم امکان ایجاد هماهنگی های مورد نیاز بین واحد های مختلف،امکان پذیر نیست و از مجموعه ای به نام سیستم کنترل و مانیتورینگ استفاده می شود.

این مجموعه شامـل دو بخـش زیـر می باشد:

۱- سیستم کنترل :

متشکل از DCS / PLC و سخت افزار های مربوطه کـه مسـتقیما بـا I/O های داخل فیلد در ارتباط هستند.

۲- سیستم Operatingو Monitoring:

  این مجموعه در اتـاقی بـه نـام اتـاق مرکـزی یـا  Central control Room CCR نصب می شود و اپراتورها از طـریق ایـن واسط ها کنترل واحد ها را انجام می دهند. از آنجاییکه این سیسـتمها رابـــط بـین کـاربـــر و ماشـینآلات موجود در سایت می باشند، بـه آنهـا اجمـالا  Human – Machine Interface HMIیا ” رابط بین کاربر – ماشین ” گفته می شود.

در یک CCR بسته به وسعت و برزگی Plant تعدادی کامپیوترو مانیتور قرار دارد که اپراتورها با آنها کار می کنند. شکل زیر شماتیک نیروگاهی را درآلمان نشان می دهد.ساختار رایج در سیستم های مانیتورینگ مدل Client – Server می باشد. در این مدل اطلاعات دریافتی از سیستم کنترل در یک یـا چنـد کـامپیوتر قدرتمنـد بـه نـام Server پردازش شده و سپس اطلاعات لازم به کامپیوتـر های ساده تری که در اختیـار اپـــراتورها قـرار دارد Clientارســال می شود. Serverدر واقع رابط بـین اپراتـور و سیسـتم کنتـرل اسـت . اپراتورهـا مستقیما با Server کاری ندارند و وظیفـه نگهـداری Maintenance کـامپیوتر هـای Server بـر عهده فردی به نام Administrator است.

 

دریافت فایل :


[ برای دریافت فایل وارد شوید و یا ثبت نام کنید! ]

توجه:

رمز فایل : www.gselectronic.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا