الکترونیک باز / مرجع تخصصی برق
9 پروژه با avr

تاریخ : شنبه، 7 تير ماه، 1393   موضوع : الکترونیک,پروژه دانشجویی

9 پروژه با avr


 

در این پروژه برنامه های زیر با استفاده از میکرو کنترلر avr گنجانده شده است تا مهارت برنامه نویسی شما گسترش پیدا کند.

لیست برنامه ها :

1- نمایش بزگترین عدد از بین N عدد ورودی ( بزگترین عدد از بین اعداد قبل را هم نشان می دهد .) 2 - نمایش میانگین اعداد از بین N عدد ورودی ( در هر مرحله میانگین اعداد قبل را هم نشان می دهد .) 3 - نمایش اعداد زوج بین A و B (اعداد A و B را در نظر نمی گیرد .) 4 - تست عدد برای اول بودن آن ( عدد را برای اول بودن تست می کند . اگر عدد مورد نظر اول نباشد کوچکترین عددی که قابل تقسیم باشد را نشان می دهد .) 5 - نمایش اعداد از رشته فیبونانچی ( رشته فیبونانچی به این صورت است : ... - 13 - 8 - 5 - 3 - 2 - 1 - 1 ) 6 - نمایش معادل باینری عدد ( مبنای دوعدد را نمایش می دهد .) 7 - نمایش جمع اعداد رقم ( مثلا 1234 می شود 10=4+3+2+1 ) 8 - معکوس کردن مکان ارقام ( مثلا 1234 می شود 4321 ) 9 - بازی با اعداد ( حدس حرف انتخابی شما ) خیلی جالبه
نکته :
تمام اعداد وارد شده به مدار 4 رقمی می باشد , یعنی اعداد می تواند بین 1 تا 9999 باشد بجز رشته فیبونانچی که حداکثر عدد 25 می باشد . با شروع به کار مدار اطلاعات اولیه ای نمایش داده شده ( اگر در این هنگام کلیدی فشرده شود , برنامه از این قسمت خارج می شود ) و پس از مدتی تاخیر به منوی برنامه ها برای نمایش برنامه های موجود و انتخاب آن می رسیم . با کلید های NEXT و BACK می توان برنامه بعدی و قبلی را مشاهده و با کلید صفر می توان آن را انتخاب کرد . البته میانبرهای هم با کلید های 1 تا 9 اضافه شده است که فشردن کلید مرتبط با برنامه می توانیم آن را انتخاب کنیم . مثلا اگر کلید 5 را فشار دهیم در هر کجا که باشیم یعنی قسمت فیبونانچی را انتخاب کرده ایم . اگر هیچ کلیدی را برای مدت حدود 9 ثانیه فشار ندهیم برنامه بعدی نمایش داده می شود .
چگونگی کار با هر قسمت :
1 - نمایش بزگترین عدد از بین N عدد ورودی با ورود به این قسمت عدد N را که تعداد اعداد را نشان می دهد را تعیین کرده و کلید START را فشار دهید . حال عدد اول را وارد کرده و کلید START را فشار داده و بعد ازآن اعداد دوم و سوم و ... را هم به همین صورت وارد می کنیم . در هر قسمت شماره عدد جاری بهمراه بزگترین عدد و ردیف آن در بین اعداد قبلی نمایش داده می شود . با اتمام وارد کردن اعداد برنامه بزرگترین عدد و شماره ردیف آن را نشان می دهد .
2 - نمایش میانگین اعداد از بین N عدد ورودی با ورود به این قسمت عدد N را که تعداد اعداد را نشان می دهد را تعیین کرده و کلید START را فشار دهید . حال عدد اول را وارد کرده و کلید START را فشار داده و بعد از آن اعداد دوم و سوم و ... را هم به همین صورت وارد می کنیم . در هر قسمت شماره عدد جاری و میانگین بین اعداد وارد شده قبلی نمایش داده می شود . با اتمام وارد کردن اعداد برنامه میانیگن اعداد را نشان می دهد .
3 - نمایش اعداد زوج بین A و B با ورود به این قسمت اعداد A و B را وارد کرده سپس سرعت نمایش اعداد را بین 1 تا 9 انتخاب کرده و برنامه اعداد زوج بین A و B را نمایش می دهد . در هر بار دو عدد یعنی عدد قبلی و بعدی نمایش داده شده و با سرعت تعیین شده عوض می شود . پس از اتمام نمایش اعداد عدد زوج ابتدا و انتها نمایش داده می شود . اگر A و B یکی باشند , برنامه دوباره اعداد را می خواهد . جای A و B مهم نیست و هر کدام می تواند بزرگتر از دیگری باشد .
4 - تست عدد برای اول بودن آن عدد مورد نظر را وارد کرده و کلید START را فشارمی دهیم و برنامه آن عدد را برای اول بودن تست می کند و اگر اول باشد پیغامی مبنی بر اول بودن عدد نشان داده در غیر این صورت کوچکترین عددی که عدد مورد نظر بر آن قابل تقسیم است را نشان می دهد .
5 - نمایش اعداد از رشته فیبونانچی عدد خود را بین 1 تا 25 وارد کرده و سپس سرعت نمایش اعداد را بین 1 تا 9 انتخاب می کنیم . برنامه اعداد را از رشته فیبونانچی با سرعت تعیین شده نشان می دهد . در هر بار دو عدد یعنی عدد قبلی و بعدی نمایش داده شده و با سرعت تعیین شده عوض می شود . پس از اتمام نمایش اعداد , برنامه شماره انتخاب شده از رشته فیبونانچی بهمراه عدد آن را نمایش می دهد .
6 - نمایش معادل باینری عدد عدد مورد را نظر را وارد کرده و پس از فشردن کلید START معادل باینری آن نمایش داده می شود .
7 - نماش جمع اعداد رقم عدد مورد را نظر را وارد کرده و پس از فشردن کلید START جمع تعداد رقم های آن نمایش داده می شود .
8 - معکوس کردن مکان ارقام عدد مورد را نظر را وارد کرده و پس از فشردن کلید START برعکس عدد نمایش داده می شود .
9 - بازی با اعداد پس از نمایش اطلاعات اولیه ابتدا یکی از حروف بین A تا Z را در ذهن خود انتخاب می کنیم . حال اگر در بین حروف موجود اگر حرف مورد نظر ما باشد کلید 1 و در غیر این صورت کلید 3 را فشار می دهیم . کلید 2 نیز یکی به عقب بر می گردد . پس از 5 بار انجام این مرحله حرف انتخابی ما نشان داده می شود .
 
نکته:

در هر کجای برنامه که باشیم با فشردن کلید STOP پیغامی مبنی بر خروج از برنامه نمایش داده می شود که اگر آنرا با کلید START تائید کنیم از برنامه خارج شده و به منوی اصلی بر می گردیم . با فشردن کلید STOP نیز هیچ اتفاقی نمی افتد و به مکان قبلی بر می گردیم . پس از اتمام هر برنامه اگر کلید START و یا کلید های 0 تا 9 را فشار دهیم پیغامی مبنی بر شروع دوباره آن برنامه نمایش داده می شود که با تائید آن برنامه از ابتدا شروع می شود . در هنگام نمایش اعداد که با زمان خاصی نمایش داده می شود با فشردن کلید START و تائید پیغام آن می توانیم نمایش اعداد را از ابتدا شروع کنیم

دانلود فایل های پروژه
    
    پسورد فایل : www.gselectronic.ir

AVR پروژه پروژه دانشجویی میکروکنترلر فیبوناچی
منبع این مقاله : الکترونیک باز / مرجع تخصصی برق

http://gselectronic.ir/

آدرس این مقاله :
http://gselectronic.ir/327/9-پروژه-با-avr/