ساخت اینورتر

مباحث مربوط به الكترونيك صنعتي در اين انجمن مطرح ميشوند.

مديران انجمن: Modir, مدیران بخش ها, مدیر سایت

ساخت اینورتر

پستتوسط shahpoor71 » 15 ارديبهشت ماه 1393, 03:11

اقا کسی در مورد ساخت اینورتر اطلاعاتی داره؟
shahpoor71
کاربر جدید
کاربر جدید
میزان پیشرفت تا رتبه بعدی:
2.5%
 
پست ها : 1
تاريخ عضويت: 15 ارديبهشت ماه 1393, 03:10
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 100
اعتبار: 0
کاربر معمولی
دادن اعتبار مثبت shahpoor71دادن اعتبار منفی shahpoor71

Re: ساخت اینورتر

پستتوسط rsadeghi » 17 ارديبهشت ماه 1393, 10:46

معرفی دستگاه دیجیتالی -اینورتر چیست؟
تذکر:هنگام کار با مدار ها جدا احتیاط کنید و نکات ایمنی را رعایت نمایید و تا جاییکه امکان دارد از افراد آشنا به برق راهنمایی بطلبید.
در دستگاه های دیجیتالی ما با دو مقدار سر و کار داریم که 0 و 1 می باشد.عدد یک عنی ولتاژ وجود دارد (معمولا 5 ولت) و عدد 0 یعنی ولتاژ صفر است.
اینورتر یکی از دستگاه های دیجیتال اساسی در الکترونیک مدرن است.اینورتر یا معکوس کننده همانطور که از نامش پیداست خروجی را بر عکس یا متضاد با ورودی کند.برای مثال اگر ورودی 0 باشد خروج 1 خواهد شد و اگر 1 باشد صفر خواهد شد.

خروجیورودی
01
10

مدار ترانزیستوری که قبلا ساختیم می تواند یک اینورتر باشد.برای واضح شدن طرز کار اینورتر ما مداری با دو ترانزیستور می سازیم.در شکل زیر می توانید اینورترها را مشاهده کنید:
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
برای ساخت مدار,از مدار ترانزیستوری که قبلا ساخته ایم به عنوان اینورتر اول استفاده کنید.ورودی اینورتر اول سر مقاومت 100 اهمی می باشد که به سیم پرشی زرد متصل شده است.اینورتر دوم را هم همانند اینتوتر اول بسازید.فقط سیم پرشی زرد را به مقاومت 100 اهمی (ورودی اینورتر) وصل نکنید.
حال خروجی اینورتر اول را به ورودی اینورتر دوم با قرار دادن یک سر سیم پرشی در سطری یکسان با مقاومت 2.2 کیلو اهمی و کلکتور ارنزیستور (خروجی اینورتر اول) و سر دیگر سیم را در سطری یکسان با مقاومت 1200 اهمی اینورتر دوم (ورودی اینورتر دوم) قرار دهید.
حالا ورودی اینورتر اول را (سیم زرد پرشی)به منبع 12 ولت (سطر مثبت)متصل کنید.ال ای دی اینورتر اول باید روشن شود و ال ای دی اینورتر دوم خاموش باقی بماند.حالا ورودی اینورتر اول را به 0 ولت (سطر زمین) متصل کنید.ال ای دی اول باید خاموش و ال ای دی دوم روشن شود.اگر این اتفاق نیافتد بدون لمس کردن قسمت های فلزی و رسانا مدار را بررسی کنید.
ورودی اینورتر می تواند 12 ولت یا 0 ولت باشد.هنگامی که ورودی اینورت 12 ولت است,ترانزیستور اول روشن شده و ال ای دی اول نیز روشن می شود و ولتاژ خروجی اینورتر 0.2 ولت خواهد بود.خروجی اینورتر اول به ورودی اینورتر دوم متصل است پس 0.2 ولت ولتاژ ورودی اینورتر دوم است و این ولتاژ برای روشن نمودن ترانزیستور اینورتر دوم کافی نیست و ترانزیستور آن خاموش خواهد ماند.به مدار زیر توجه کنید:
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
هنگامی که ورودی اینورتر اول 0 ولت شود,ترانزیستور اول خاموش شده و ال ای دی نیز بسیار کم نور خواهد شد.در اینجا هنوز مقدار کمی جریان وجود دارد که از ال ای دی به اینورتر دوم جاری می شود.ولتاژ در خروجی اینورتر اول افزایش می یابد و تر انزیستور اینورتر دوم را روشن می کند و با روشن شدن ترانزیستور اینورتر دوم ال ای دی آن نیز روشن خواهد شد.برای پیدا کردن مقدار ولتاژ در خروجی اینورتر اول (که 10.4 ولت است) از قانون اهم استفاده کنید.در اینجا جریانی از ترانزیستور جاری نمی شود و جریان از مسیر ال ای دی و مقاومت 2.2 کیلو اهمی و 100 اهمی به ترانزیستور دوم و زمین می آید.ولتاژ در طرف منفی ال ای دی 10.6 ولت است و ولتاژ در بیس ترانزیستور دوم 0.6 ولت می باشد.
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


دانلود پروژه طراحی و ساخت اینورتر (UPS)


دستگاهی که نحوه ساخت آن در این گزارش می آید می تواند برای تهیه یک تغذیه مناسب و عاری از هرگونه مشکلات خطوط برق رسانی، در مواقع قطع برق مورد استفاده قرار گرفته کامپیوتر و سایر دستگاه ها را روشن نگاه دارد. این دستگاه عبارت است از یک اینورتر به قدرت ۵۰۰ وات که با روش PWM یا Pulse Width Modulation ساخته شده و دارای ثبات بسیار خوبی در فرکانس و شکل موج و دامنه ولتاژ خروجی می باشد.
البته با تغییرات بسیار اندکی در مدار قدرت، می توان قدرت آن را به مقدار دلخواه افزایش داد. این دستگاه شامل دو لوپ کنترلی می باشد، که یکی ولتاژ خروجی اینورتر را کنترل می کند. و دیگری اثر تغییرات ولتاژ باطری را خنثی می کند. طریقه کنترل همانگونه که در بالا ذکر شد PWM می باشد، یعنی با تغییر عرض پالس های فرمان زمان روشن و خاموشی و بنابراین مقدار ولتاژ آن را تنظیم می نماید.
دستگاهی که وظیفه تامین انرژی التریکی را در زمان نبود برق ژنراتور به عهده دارد اینورتر یا مبدل نامیده می شود. دستگاه اینورتر، دستگاهی است که ولتاژ dc حاصل از یک باطری را به ولتاژ ac قابل استفاده برای لوازم و دستگاه های برقی تبدیل می کند. که البته اینورتر ۱۲ یا ۲۴ ولت به ۲۲۰ ولت ac ، ۵۰ هرتز، بیشتر مورد مصرف عموم قرار می گیرد. دستگاه های اینور به قدرت های مختلف از حدود ۱۰۰ وات الی چندین کیلو وات ساخته می شوند و دارای شکل موج های خروجی مختلف مانند مربعی، مربعی اصلاح شده، سینوسی و … هستند که البته هرچه بخواهیم که شکل موج خروجی، سینوسی کاملتری شود دستگاه حجیم تر و گران تر تمام می شود.


برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


فصل اول: مقدمه


مقدمه
بلوک دیاگرام کلی دستگاه
شرح مختصر در مورد یک دستگاه (ups)
نحوه عملکرد دستگاه

فصل دوم: مدارهای داخلی (ups) و طرز عملکرد آنها

مدار قدرت اینورتر
مدار شارژر
مدار کنترل
روش PWM جهت سوئیچینگ
مدار آلارم
سنسور برق شهر و فرمان رله
مانیتورینگ UPS توسط میکروکنترلر

فصل سوم: نتیجه گیری و پیشنهادات

نتیجه گیری
پیشنهادات
منابعبرای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
  

عضويت  / ورود
امضا با خودمان می گوییم، عادت می کنیم و با صراحت زیادی، این جمله را تکرار می کنیم.
آن چیزی که هیچ کس نمی پرسد، این است که: "به چه قیمتی عادت می کنیم؟"  (ژوزه ساراماگو)
((

عضويت  / ورود

عضويت  / ورود
)) ((

عضويت  / ورود
)) ((

عضويت  / ورود
))
عضويت  / ورود
     نماد کاربر
rsadeghi
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 553
سن: 28
حالت من: خسته
تاريخ عضويت: 11 دي ماه 1389, 01:00
محل سکونت: فولادشهر-اصفهان
تشکر کرده: 105 بار
تشکر شده: 209 بار
امتياز: 11649
اعتبار: 11
کاربر معمولی
دادن اعتبار مثبت rsadeghiدادن اعتبار منفی rsadeghi


بازگشت به الكترونيك صنعتي

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان