برقگیر ها

در اين قسمت مقالات مربوط به تجهيزات حفاظتي سيستمهاي قدرت و همچنين روشهاي حفاظت از سيستمهاي قدرت موجود مي باشد.

مديران انجمن: Modir, مدیران بخش ها, مدیر سایت

برقگیر ها

پستتوسط pym2 » 15 ارديبهشت ماه 1390, 13:52

برقگير هاهمانطوريكه از نام اين وسیله مشخص است كار آن حفاظت تجهيزات است در مقابل ولتاژ هاي اضافه كه معمولاً در زمان كليد زني و يا ولتاژها صاعقه پديد مي آيد . يكي از مواردي كه درانتخاب و نصب برقگيرها بايد رعايت شود حد اقل ولتاژ تجهيزات و محل مناسب نصب آن است .

ولتاژ الكتريكي برقگير متناسب با بيشينه ولتاژي است كه در فركانس 50 هرتز شبكه ممكن است پيدا شود انتخاب ميشود كه اين ولتاژ معمولا نبايد از 15/1 تا 25/1 برابر ولتاژ نامي شبكه كمتر باشد .

در زمان محاسبه برقگيرها بايد بدترين و نا مساعد ترين حالت كه در موقع اتصال كوتاه شدن يك فاز و يا بالا رفتن ولتاژ يك فاز نسبت به زمين پيش مي آيد را در نظر داشت و همچنين شدت صاعقه كه در منطقه سابقه داشته را مد نظر داشت . برقگيرها را بايد در نزديكترين نقطه به تجهيزات كه مي خواهيم حفاظت شوند نصب گردد .

انواع برقگيرها :

الف ) برقگيرهاي نوع جرقه اي :

برقگيري است كه ما بين سيم انتقال انرژي و زمين بسته ميشود و تشكيل شده از دو گلوله در فاصله اي محاسبه شده كه به محض رسيدن موج سيار فشار قوي به نقطه اي برقگير قرار دارد ، بين اين دو گلوله جرقه ميزند و بار الكتريكي به زمين هدايت ميشود و بدين ترتيب تخليه ميشود .بزرگترين عيب اين برقگيرها تاخير بسيار زياد در ايجاد جرقه است ( تخليه الكتريكي )، زمان لازم براي آماده سازي جرقه كامل بين دو الكترود در حدود 3- 10 تا 8- 10 ثانيه طول مي كشد .

ب ) برقگيرها آرماتور :

معمولاً جهت حفاظت ترانسفورماتورها در مقابل اختلاف سطح زياد طول مقره هاي عبوري ترانسفورماتورها    ( بوشينگها ) از دو ميله فلزي شاخكي در دو سر ايزولاتور نصب ميشود ، اختلاف سطح را بطور مصنوعي قدري كوتاه تر مي كنند ، فاصله هوايي دو الكترود بايد بقدري باشد كه اگر ولتاژ دو سر ايزولاتور به اندازه 5/1 تا 2 برابر ولتاژ نرمال ترانسفورماتور برسد اين الكترود هيچگونه تخليه الكتريكي حاصل نشود اين برقگيرها عملاً جهت حفاظت بوشينگ هاي ترانسفورماتور استفاده ميشود ، زيرا در صورت نبودن اين شاخك ها تخليه الكتريكي ناچاراً از روي مقره ها صورت ميگيرد و باعث  شكستن و از بين رفتن لعاب مقره ها   (بوشينگ ها )

مي شود .

ج ) برقگيرها نوع لوله اي :

در مقايسه با نوع جرقه اي زمان بسيار كمتري در تخليه الكتريكي دارد ، در واقع نحوه عملكرد اين نوع برقگيرها طوري است كه جريان هدايت شونده ناشي از تخليه الكتريكي پس از يك يا چند نيمه موج فركانس در اثر گازي كه خود برقگير توليد ميكند از بين ميرود و از اين جهت ميتوان آنرا برقگير نوع جرقه خاموش كننده دانست .

د) برقگير نوع بافنتيل ( مقاومت هاي غير خطي ):

برقگيري است كه در موقع كار عادي شبكه ، هيچگونه جرياني از آن عبور نمي كند و در موقع اضافه ولتاژ بصورت هادي در آمدهو عمل تخليه را انجام ميدهد و به محض رفع اضافه ولتاژ بصورت عادي در آمده و بكارش ادامه مي دهد . مقاومت متغير اين نوع برقگيرها را طوري انتخاب ميكنند كه افت ولتاژ دو سر برقگير از ولتاژ نامي شبكه كمتر نشود .

كنتور هاي برقگير كه ميتواند براي هر فاز و يا براي هر سه فاز يك كنتور باشد ، عمل ثبت تعداد دفعات تخليه را انجام ميدهد . يعني نمراتوري در آن تعبيه شده كه با هر بار عملكرد آن ، يك شماره مي اندازد .

تست برقگيرها :

مهمترين تستي كه در محل پست بروي برقگيرها انجام ميشود ، تست عايقي آن است بدين منظور عايقي نقطه اوليه برقگير را نسبت به زمين بررسي ميكنند . در مرحله بعد ميزان عايقي انتهاي برقگير ( پايه ها ) را بررسي ميكنند . در زمان تست لازم است كه اتصالات آن باز شده باشد .

براي تست كنتور هاي برقگير نيز با شارژ خازني ميتوان ولتاژ لحظه اي را ايجاد نمود تا عملكرد آنرا بررسي كرد . براي اينكار ميتوان از خازنهاي ولتاژ متناوب يا ولتاژ مستقيم استفاده نمود و پس از شارژ آنرا به دو سر كنتور زده و تست نمود
نماد کاربر
pym2
مدیر بخش برق قدرت
مدیر  بخش برق قدرت
 
پست ها : 165
تاريخ عضويت: 9 ارديبهشت ماه 1390, 00:00
محل سکونت: شاید خرم اباد
تشکر کرده: 49 بار
تشکر شده: 43 بار
امتياز: 2561
اعتبار: 3
کاربر معمولی
دادن اعتبار مثبت pym2دادن اعتبار منفی pym2

Re: برقگیر ها

پستتوسط hasan375 » 6 مرداد ماه 1395, 15:54

برقگیر با چند فاصله هوایی (هوشمند) (Multigap arrester)

این نوع برقگیر شامل یکسری از سیلندرهای فلزی (به طور کلی آلیاژ روی) عایق شده نسبت به هم و جدا شده از یکدیگر با فواصل کوچک شکاف هوایی تشکیل شده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر برروی لینک زیر کلیک نمایید و همچنین برای مشاهده یا دانلود تصاویر برقگیر با چند فاصله هوایی برروی فایل های پیوست کلیک نمایید.


برای مشاهده لینکها باید عضو سایت باشید
عضويت  / ورود

شما سطح دسترسی مورد نیاز برای مشاهده و دریافت فایل های پیوست این پست را ندارید.
hasan375
کاربر جدید
کاربر جدید
میزان پیشرفت تا رتبه بعدی:
2.5%
 
پست ها : 1
تاريخ عضويت: 6 مرداد ماه 1395, 15:39
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 70
اعتبار: 0
کاربر معمولی
دادن اعتبار مثبت hasan375دادن اعتبار منفی hasan375


بازگشت به حفاظت سیستمهای قدرت

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان